TEDAVİLER

RANDEVU İSTE
ADINIZ SOYADINIZ
E-POSTA
TELEFON
İLETİŞİM TÜRÜ
MESAJ

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Çeşitli nedenlerle renklenmiş ve koyulaşmış olan dişlerin kimyasal olarak ağartılması işlemidir. Renklenmiş dişlerin yapı ve formuna müdahale etmeden yapılan beyazlatma, doğal yapının korunması için en uygun tedavi alternatifidir. 

Diş beyazlatma yöntemleri ev ve ofis tipi olmak üzere ikiye ayrılır

Ev Tipi Beyazlatma (home bleaching)

Hastanın ağzından alınan bir ölçüyle o kişiye özel plastik plak hazırlanır ve bu plağın içine dişin rengini açmakta kullanılan karbamid peroksit jeli sıkılır. Plak ağza yerleştirilerek verilen saat aralığında takılır. Ortalama 7-10 günde istenilen beyazlık elde edilebilir.

Ofis Tipi Beyazlatma (Klinikte hekimin uyguladığı) 

Diş hekimi tarafından uygulanan ortalama 1 saat içerisinde yapılabilen ağrısız bir işlemdir. Burada kullanılan jel ev tipinde kullanılandan daha etkindir. Konsantrasyonu yüksek olduğu için çok kısa sürede istenilen görüntü elde edilir. En az 1 seans yapılır eğer gerekiyorsa seans sayısı arttırılabilir. Dişe herhangi bir zarar vermez, ilk gün bazı dişlerde oluşabilen hassasiyet 24 saat içinde geçmektedir.

Beyazlatma işleminden sonraki 7 gün renkli yiyecek ve içecekler (çikolata, vişne suyu, kahve gibi) tüketilmemelidir.

Beyazlayan dişlerde zamanla geri dönüşler yaşanabilir. Hastanın yeme içme alışkanlıkları da (sigara içmek, çay-kahve tüketmek) tekrar renklenmelere sebep olmaktadır.  Beyazlatma işlemini 1,5- 2 yıl da bir tekrarlamak gerekebilir.