TEDAVİLER

RANDEVU İSTE
ADINIZ SOYADINIZ
E-POSTA
TELEFON
İLETİŞİM TÜRÜ
MESAJ

Estetik Diş Hekimliği

Zirkonyum Restorasyonlar

Zirkonyum restorasyonlar, metal destekli porselen restorasyonlarla karşılaştırıldığında daha iyi estetik ve biyolojik özelliklere sahiptir.  Alt yapısında gri metal olmadığı için ışık geçirgenliği  daha iyidir  ve  dişetinden  yansıyabilen gri renk zirkonyumda yoktur. Ayrıca insan vücudu ile uyumlu bir materyal olduğundan diş çevre dokularında alerjik bir reaksiyona neden olmaz. Yapısal olarak sağlamdır ve arka dişlerin restorasyonunda kullanılabilirler. 

Zirkonyumların  yapımında dişlerin hazırlanması, ölçü alınması ve prova aşamaları vardır. Son aşamada özel yapıştırıcılarla yapıştırılarak dişe bağlanması sağlanır.

EMPRESS ve EMAX Restorasyonlar

Tam seramik restorasyonlardır. Işığı doğal dişe yakın geçirirler bu nedenle en estetik restorasyon materyalidirler. Ön dişlerin restorasyonunda çok iyi estetik sonuç elde edilmesini sağlarlar. 

EMPRESS ve EMAX restorasyonlar, metal destekli ve zirkonyum restorasyonlara göre daha az dayanıklıdırlar. Bu nedenle daha çok kuvvete maruz kalan arka bölge dişlerde kullanımları sınırlıdır.

Yaprak Porselen (Laminate Veneerler)

Dişlerin ön yüzeylerine uygulanan çok ince yapıdaki porselen yaprakçık seramiklerdir. Metal içermediği ve ince bir yapıya sahip olduğu için ışığın geçmesine imkan tanırlar.Böylece daha estetik bir görünüm oluşmasını sağlarlar. Yaprak porselenlerin yapımında dişlerin ön yüzünde ve kesici kenarlarında çok az miktarda aşındırmalar yapılarak porselen için yer sağlanır. Ölçü alınarak laboratuvara gönderilir.Bu süreçte hastanın rahat etmesi için geçici diş yapılır. Provalar sonrasında özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılır. Bazen çok koyu yapıya sahip olan dişlerde yaprak porselen uygulaması öncesinde bleaching (diş beyazlatma) işlemi yapılması gerekebilir.

Uygulandığı Durumlar 

  • Ön dişler arasında boşlukların varlığında
  • Aşınmış ön dişlerin uzatılmasında
  • Ön bölgedeki küçük çapraşıklıkların giderilmesinde
  • Dişlerin formunun değiştirilmesinde
  • Ön dişlerde koyu ve kalıcı renklenmelerin varlığında

Uygulanmadığı Durumlar

  • Diş gıcırdatma ya da sıkma alışkanlığı mevcut olan kişilere
  • Çürük insidansı yüksek olan kişilere
  • Ağız hijyeni kötü olan kişilere
  • Alt-üst çene kapanış ilişkisinde bozukluk olan kişilere
  • Yeterli mine desteğine sahip olmayan dişleri olan kişilere 

İnley-Onley (Porselen Dolgu)

Hastaların estetik taleplerini karşılayan restorasyonlar sadece ön diş restorasyonlarla limitli değildir. Çürükler, kırılmalar ya da aşınmalar nedeniyle madde kaybına uğramış dişerin restorasyonunda inley-onleyler (porselen dolgular) yapılmaktadır.

Bu restorasyonların yapımında bilgisayar destekli sistemler kullanılır. Hastada gerekli aşındırmalar yapıldıktan sonra, ölçü alınır. Bu ölçü bilgisayar ortamına aktarılarak tasarımı bilgisayar üzerinde yapılır. Daha sonra bu bilgisayara bağlı aşındırma yapan cihazlarda, hazır porselen bloklardan, insan eli değmeden porselen dolgular elde edilir.

Bonding Uygulaması 

Dişteki ufak kırıkları, diş aralarındaki boşlukları, renk değişikliklerini, şekil ve form bozukluklarını düzeltmek için kullanılan ağrısız ve hızlı bir tedavi yöntemidir. Amaç; hastanın dişlerini tedavi ederken aynı zamanda madde kaybına uğratmadan estetik bir görünüm kazandırmaktır. Bu işlemde diş formunu hekimin kendisi hasta ağzında şekillendirir. Genellikle tek seansta işlem bitirilir. 

Bonding uygulamasında kompozit denilen adeziv sistemler kullanılır. İşlem direkt hasta ağzında başlanıp bitirildiğinden ölçü aşaması yoktur.